Usuwanie przekwitłych kwiatów

Niewątpliwie, jedną z największych ozdób naszych ogrodów są kolorowe kwiaty (czytaj więcej-intensywne kwitnienie). Kiedy jednak kwitnienie dobiega końca, przychodzi czas na usuwanie przekwitłych kwiatów. Po co i dlaczego wykonujemy ten zabieg?

Usuwanie przekwitłych kwiatów

Aby zrozumieć dlaczego usuwanie przekwitłych kwiatów jest tak istotne musimy zagłębić się nieco w cykl wegetacyjny roślin.

Niezależnie od tego czy mówimy o roślinach jednorocznych czy wieloletnich krzewach, najbardziej istotnym dla przetrwania roślin procesem jest wydanie nasion poprzedzone kwitnieniem. Piękne, kolorowe kwiaty to z biologicznego punktu widzenia specjalizacja roślin, mająca na celu zwabienie owadów zapylających, co umożliwi wydanie nasion. Z zapylonych kwiatów powstaną nasiona, które później mają szansę wykiełkować i dać początek nowym roślinom potomnym. W naszych ogrodach ważny jest jednak aspekt estetyczny, a nie podtrzymywanie naturalnych procesów biologicznych. Dlatego właśnie, aby zapobiec wydawaniu nasion, które jest procesem bardzo energochłonnym, wykonujemy usuwanie przekwitłych kwiatów.Pozostawienie kwiatostanów po przekwitnięciu, sprawia, że pochłaniana jest ogromna ilość energii, często kosztem rozwoju innych organów roślin. Charakterystyczną, widoczną na pierwszy rzut oka cechą zmęczenia roślin jest zwiotczenie pędów, spadek ilości liści, brzydki pokrój.

Usuwanie przekwitłych kwiatostanów wykonuje się także z innego powodu. Znacząco wpływa ono bowiem na przedłużenie okresu kwitnienia, które jak już wspomniano, kończy się zawiązywaniem nasion- procesem strategicznym z punktu widzenia przetrwania gatunku.

Roślina, której większość kwiatów przekwitła, a my je usuniemy dostaje jasny sygnał: „Alarm! Coś pozbawiło nas kwiatów! Może to wiatr, może zwierzę, musimy wydać ich więcej, aby się rozmnożyć!”.
Istnieje jeszcze jeden powód, dla którego usuwanie przekwitłych kwiatów jest tak ważne. Wiele gatunków, a między innymi krzewy z rodzaju Rhododendron (różaneczniki i azalie), zawiązuje pąki kwiatowe na szczytach tegorocznych pędów, aby w przyszłym roku zakwitnąć. W tej sytuacji brak reakcji ogrodnika może znacznie zmniejszyć intensywność kwitnienia w kolejnym sezonie

Jak wykonać usuwanie przekwitłych kwiatów? Nic prostszego. Najlepiej użyć do tego sekatora lub ostrego noża. Narzędzia warto uprzednio przepłukać spirytusem, aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania chorób. Kwiatostany odcinamy na wysokości nad pierwszą parą liści lub nad pierwszym napotkanym pąkiem. Przekwitłe kwiaty możemy wykorzystać do suchych bukietów lub umieścić je w kompostowniku.

Podobne wpisy